سایر

شرایط استفاده از باتری لیتیوم پلیمر

"

شرایط استفاده از باتری لیتیوم پلیمری

در انواع کوادکوپترها از باتری های لیتیوم پلیمری استفاده شده است که نسبت به باتری های نیکل کادمیوم  و نیکل متال از ایمنی بیشتری برخوردار هستند و خطری برای محیط زیست ندارند.

از همه این ها مهمتر قدرت بالا و عملکرد انفجاری  از عوامل اصلی برتری باتری لیپو به حساب می آید که باعث شده در سیستم های آرسی مانند ماشین کنترلی، قایق کنترلی، هلیکوپترکنترلی، پهپاد و مولتی روتور از باتری های لیتیوم پلیمری مورد استفاده قرار میگیرد.

باتری های لیتیوم پلیمر علاوه بر تمام ویژگی های مثبتی که دارد خطراتی نیز دارد که اگر در طول شارژ کردن، تخلیه شارژ، استفاده کردن، نگهداری و ذخیره سازی از روش های نادرس استفاده کنیم به احتمال زیاد با خطرات این نوع باتری ها روبرو خواهیم شد.

تیم فنی پرومک تصمیم گرفتند مقاله ای در مورد شرایط استفاده از باتری های لیتیوم پلیمر و پیشنهاداتی برای استفاده ایمن از باتری های لیپو نوشته و در اختیار علاقه مندان در این رابطه قرار دهد تا با آسودگی کامل از باتری lipo استفاده کنند.

"

توصیه های ایمنی در هنگام استفاده از باتری لیتیوم پلیمر

 1. باتری های لیپو متورم شده (باد کرده) را هرگز شارژ و استفاده نکنید. پیشنهاد میکنیم که باتری های معیوب را نیز در داخل خانه نگه ندارید، همچنین از تخلیه شارژ آن ها نیز پرهیز کنید و بلافاصله بعد از متورم شدن بدنه باتری فرآیند های از بین بردن باتری های لیتیوم پلیمری را انجام دهید.
 2. هیچ گاه باتری لیتیوم پلیمر دست دوم نخرید، زیرا مشخص نیست صاحب قبلی چه بلاهایی سر باتری آورده باشد و امکان دارید باتری معیوب و خراب به شما بفروشد.
 3. از شارژر های مخصوص باتری های لیپو با قابلیت متغادل سازی شارژ، برای شارژ کردن یا تخلیه شارژ استفاده کنید. یکسان بودن ولتاژ سلول های باتری لیتیوم پلیمری بسیار مهم است و همیشه باید این تعادل بین سلول ها وجود داشته باشد، اگر ولتاژ سلول ها تفاوت بسیاری داشت (مثلا در باتری 2 سلولی ولتاژ سلول اول 1.7 ولت و ولتاژ سلول دوم 4.5 ولت باشد) احتمال بروز خطر از باتری بسیار زیاد است.

شارژهای وجود دارند که قابلیت متعادل سازی دارند و میتوان وضعیت شارژ هر سلول را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار داد و با تقسیم شارژ                 تعادل  را بین آن ها برقرار کنیم. البته برای شارژ باتری های لیپوپلیمر تک سلولی نیازی به استفاده از این نوع شارژرها نیست.

 1. در هنگام نگهداری باتری خارج از دستگاه، شارژکردن و تخلیه شارژ از کیف های مقاوم در برابر آتش استفاده کنید. اگر کیف ضد حریق نداشتید میتوانید ا محفظه های مقاوم در برابر آتش را جایگزینکیف کرده و باتری را داخل آن قرار دهید. انفجار و آتش باتری های لیپو رایج نیست، اما زمانی که رخ دهد در کوتاه ترین بیشترین صدمات را به وجود می آورد. یک نقص فنی ساده، چرخه داخلی کوتاه برای جرقه انفجار در باتری لیتیومی کافیست. حوادثی از این قبیل غیرقابل پیش بینی است و نمیتوان زمانی را برای آن ها مشخص کرد، البته چنین حوادثی معمولا هنگام شارژ کردن یا تخلیه شارژ باتری اتفاق میافتد و بدین معنا نیست که در زمان نگهداری یا استفاده احتمال بروز خطر وجود ندارد.

کارشناسان مجموعه پرومک پیشنهاد میکنند که به جز مواقعی که باتری داخل دستگاه است، باتری لیتیوم پلیمر را داخل کیف مخصوص یا محفظه               های ضد حریق و مقاوم در برابر آتش قرار دهید.

توصیه دیگر ما به شما این است که حتما کیف یا محفظه بزرگتر از باتری خود را انتخاب کنید یا اگر قصد دارید چند باتری لیتیوم را در یک کیف نگهداری             کنید دستورالعمل های سازنده کیف را مطالعه کنید و گنجایش کیف را بررسی کرده و مطئن شوید برای چه تعداد باتری ساخته شده است. همچنین           کیف ضد آتش قیمت زیادی ندارد اما میتواند از باتری شما محافظت کرده و شما را تا چند سال از خرید باتری بی نیاز کند.

 1. برای نگداشتن طولانی مدت باتری لیتیوم پلیمر هرگز از کوله پشتی استفاده نکنید، زیرا معمولا از فوم و پلاستیک ساخته شده اند که به پخش شدن آتش کمک بسیاری میکند. صندوق و جعبه های فلزی بهترین گزینه برای نگداری طولانی مدت باتری های لیتیوم پلیمری است.
 2. باتری های لتیوم پلیمری را در هنگام شارژ به حال خود رها نکنید زیرا امکان دارد باتری در زمان شارژ باد کند، دود کند یا حتی آتش بگیرد. برای کنترل موقعیت باید در محل باشید. این نکته را فراموش نکنید که رها کردن باتری در هنگام شارژ میتواند خسارت های جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.
 3. آتش گرفتن باتری های لیتیوم پلیمر بر اثر واکنش با مواد شیمیایی رخ میدهد، توصیه میکنیم همیشه یک کپسول آتش نشانی در نزدیکی محل شارژ، تخلیه شارژ و نگهداری باتری داشته باشید تا در زمان وقوع حادثه بتوانید به سرعت وانکش نشان دهید.

همچنین در محل نگهداری باتری از گذاشتن مواد اشتعال زا مانند چوب، گازوئیل، فروش خودداری کنید. بهترین محل برای شارژ کردن و نگهداری باتری           ها مکانی است که دارای سطح سرامیکی یا سیمانی باشد.

 1. هرگز باتری های پلیمری را بیش از حد شارژ نکنید. ولتاژ یک باتری لیتیوم پلیمر با شارژ کامل برابر با 4.2 ولت به ازای هر سلول است. بلافاصله پس از رسیدن به ولتاژ مورد نظر فرایند شارژ کردن را متوقف کنید.
 2. هنگام تخلیه شارژ باتری هرگز اجازه ندهید ولتاژ باتری کمتر از 3.0 ولت به ازای هر سلول شود. بسیاری از کارشناسان دیگر نیز توصیه میکنند که ولتاژ باتری به ازای هر سلول باید بالاتر از 3.2 ولت باشد تا سلامت باتری در مدت طولانی تر حفظ شود. در واقع ولتاژ باتری های لیتیوم پلیمری 9 ولت به ازای هر سلول اگر کمتر از این مقدار باشد باعث بروز صدمات در باتری های پلیمری میشود.
 3. هرگز باتری با شارژ کامل را بیش تر از 2 الی 3 روز نگه ندارید. اگر بیش از 3 روز قصد استفاده از باتری را ندارید، شارژ باتری را تخلیه کنید تا باتری به ولتاژ 3.7 ولت به ازای هر سلول کاهش پیدا کند. پس از انجام این کار میتوانید باتری را در شرایط ایمن نگهداری کنید.
 4. باتری لیتیومی را در دمای اتاق نگه دارید. یعنی باتری را در تابستان در اتاق های گرم و در زمستان در اتاق های سرد قرار ندهید. با توجه به این نکنه که سرد کردن باتری واکنش های شیمیایی داخل را کاهش میدهد و باعث طولانی شدن عمر باتری میشود، اما بازگرداندن باتری از محیط سر به دمای اتاق چگالش داخل باتری را فعال میکند و که ترکیبات شیمیایی ایجاد شده میتواند بسیار خطر ناک باشد.
 5. حرارت دشمن اصلی باتری های لیتیوم پلیمری است. هرچه دمای باتری در طول استفاده بیشتر باشد طول عمر باتری کاهش پیدا میکند.

در نتیجه در هنگام استفاده از سیستم هایی که از باتری های لیتیوم پلیمیری استفاده میکنند  حواستان به دمای باتری باشد و اجازه ندهید باتری               بیش از اندازه داغ شود. برای اینکار میتوانید به محض مشاهده حرارت بالا دستگاه را چند دقیقه خاموش کنید تا باتری آن خنک شود.

همچنین باتری را بلافاصله بعد از استفاده زمانی که هنوز داغ است شارژ نکنید و باتری را بعد از شارژ کردن استفاده نکنید.

 1. طول باتری های لیتیوم پلیمری معمولا 300 چرخه است که مواردی مانند نگهداری طولانی باتری در حالت شارژ کامل یا وضعیت کاملا خالی، استفاده از باتری تا جایی که کامل تخلیه شود، توجه نکردن به دمای باتری طول عمر باتری را به شدت کاهش میدهد.
 2. باتری لیتیومی در هوای سرد عملکرد مطلوبی ندارد. هر چه هوا سردتر باشد به دلیل کند شدن فعالیت های شیمیایی داخل باتری مدت زمان شارژدهی کاهش میابد.

توصیه ما به شما این است که در دماهای منفی 10 درجه از این نوع باتری ها استفاده نکنید زیرا ممکن است در هنگام استفاده دستگاه شما دیگر             انرژی لازم برای بازگش به مبدا را نداشته باشد.

 1. اگر در زمان مسافرت باتری لیتیوم پلیمری به همراه دارید حتما باتری را داخل کوله پشتی خود قرار داده و اجازه ندهید باتری را به قسمت بارها منتقل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *